فرمول پیشرفت برنامه ای

کاربران ام اس پراجکت برای تهیه S Curve (نمودار پیشرفت واقعی و برنامه ای) پروژه بعضا به اشتباه پروژه را از طریق Update Project بروز می کنند تا با تکمیل خودکار ستون %Complete بتوانند پیشرفت برنامه ای را بدست آورند. این روش اساسا غلط بوده چرا که پیشرفت واقعی را بدست می آورد. فرمولی که در ادامه ارائه می شود، می تواند پیشرفت برنامه ای را براساس سه فیلد BaselineStart (شروع برنامه ای)، BaselineFinish (پایان برنامه ای) و Status Date (تاریخ بروزآوری) محاسبه کند. همچنین یادآور می شود دو فیلد اول (شروع و پایان برنامه ای) با دستور Save Baseline و فیلد سوم (Status Date) از طریق صفحه Project Information تنظیم شده و برای کارکرد صحیح این فرمول باید هر سه فیلد فوق تکمیل شده باشد.

فرمول محاسبه پیشرفت برنامه ای که می توان در یک فیلد سفارشی مثلا Number1 آنرا تعریف نمود به شرح زیر می باشد:

IIf([Baseline Start]>[Status Date];0;DateDiff("d";[Baseline Start];IIf([Baseline Finish]<=[Status Date];[Baseline Finish];[Status Date]))+1)/(DateDiff("d";[Baseline Start];[Baseline Finish])+1)*100

در این خصوص یادآور می شود فیلد BCWS از فیلدهای داخلی MSP کارکرد مشابهی دارد که در این مقاله فرصت توضیح در این خصوص نمی باشد. در ادامه بصورت تصویری عملکرد و نحوه تنظیم فرمول فوق الذکر نمایش داده شده است:

در زیر با یک مثال کارکرد این فرمول بشکل تصویری نمایش داده شده است:

/ 8 نظر / 1431 بازدید
اسماعیل نقوی

سلام و عرض خسته نباشید خدمت جنابعالی مرسی واقعا کارمو راه انداخت ایشاله تو شادیاتون جبران کنیم[چشمک]

سحر

سلام چرا از فیلدهای finish, start استفاده نکردین؟

اسماعیل نقوی

سلام خداقوت فرمول درصد پیشرفت برنامه ای مطرح شده، S-CURVE خطی نمایش میدهد در صورتی که نمودار S شکل صحیح است. لطفا فرمول را بررسی و اصلاح فرمایید

حمید آزادی - مدیر وبلاگ

با سلام خدمت سحر خانم و تشکر از پیشنهاد ایشان.یادآوری می شود این فرمول برای محاسبه پیشرفت مطابق برنامه اولیه (Baseline) طراحی شده است. Start و Finish شروع و پایان بهنگام شده است که پس از هر بار بروزرسانی و Reschedule کردن می تواند تغییر کند. البته من خودم در این فرمول به جای BaselineStart و BaselineFinish از Start و Finish هم استفاده کردم که در اینصورت معنی آن پیشرفت مورد انتظار پروژه پس از Update قبلی است. حتی خودم نیز در گزارشاتی که تهیه می کردم مفهومی به نام SPI ماه جاری را با جایگزین کردن Start و Finish به جای BaselineStart و BaselineFinish در فرمول فوق دنبال کردم . بطور خلاصه باید عرض کنم اگر کاربرد دلخواه دیگری برای فرمول دارید و یا بعد از بروزرسانی پروژه Reschedule نمی کنید می توانید در فرمول فوق به جای BaselineStart و BaselineFinish از Start و Finish هم استفاده کنید.

حمید آزادی - مدیر وبلاگ

با عرض سلام خدمت آقای نقوی. تاکید می کنم که این فرمول پیشرفت برنامه ای را خطی ارائه نمی دهد. بلکه SCurve های زیادی که در آن منحنی شکل غیر خطی دارد را خودم با این فرمول تهیه نمودم. یادآوری می شود که بعد از محاسبه پیشرفت برنامه ای هر فعالیت باید فرمول دیگری تهیه کنید و در آن پیشرفت برنامه ای هر فعالیت را در وزن فعالیت ها ضرب کرده و در ردیف 0 (ProjectSummaryTask) جمع کنید (جهت اطلاعات بیشتر به مطلب دیگری که در همین وبلاگ برای استفاده ردیف 0 نوشته شده مراجعه کنید). این فرمول فقط در حالتکیه کل پروژه فقط یک فعالیت باشد پیشرفت برنامه ای را خطی حساب خواهد کرد.

پردلی

سلام با سپاس از زحمات شما . من چند وقته دنبال این فرمول بودم....[گل]

فرزاد

با سلام ممنون از ارائه این روش ، فقط مشکلی که هست در مورد Roll Up چیزی نگفتید ، باید روی Use formula باشه یا چیز دیگه ، اگه این هست که درصد پیشرفت رو در summery ها اشتباه محاسبه میکنه ، در صورتیکه پیشرفت برنامه ای و واقعی باید یکی در بیاد در صورتیکه تمام درصد ها یکی باشه، لطفا بررسی فرمایید باتشکر

امیر

با سلام و تشکر از مطلب خوبتون. درسته که اون روشی که در ابتدای مطلب معرفی کردین صحیح نیست ولی نمی شه صرفا از اون برای محاصبه حالتی که "اگه مشکل و تغییر خاصی پیش نمی آمد و اگه پروژه درست پیش می رفت به اون می رسیدم" استفاده کرد؟ اگه ما پروژه رو غیر علمی و بدون بیس لاین تعریف کرده باشیم آیا همون روش به روز کردن پروژه کافی نیست؟